attractions

המפל הלבן, אליעד

זמן הגעה : 20 דקות
זמן כללי : 4 שעות
דרגת קושי : קשה


ביציאה מהישוב מהישוב חד נס כשמשמאלכם נופה הקסום של הכנרת פונים שמאלה לכביש מ"ס 888 נוסעים כשלושה קילומטר ועד לצומת פארק הירדן.
בצומת פונים שמאלה כביש מ"ס 92 נוסעים כ-2.5 ק"מ עד לצומת יהודיה ,בצומת פונים ימינה ונוסעים כ-3.5 ק"מ עד לצומת מעלה גמלא ,בצומת פונים שמאלה לכביש מ"ס 869 נוסעים כ 10 ק"מ עד לצומת דליות, בצומת דליות פונים ימינה לכביש מ"ס 808 נוסעים כ-13 ק"מ עד להגעה למושב אליעד,בצומת אליעד פונים ימינה ונוסעים כ ק"מ 1 עד להגעה לחניון המפל הלבן בצד ימין של הכביש.

המסלול לנחל אל-על מזמין אותנו לביקור בשמורת הטבע העוטפת את נחל אל על. נחל זה הינו נחל איתן שמפורסמים בו שני מפלים המתחתרים בו. רמת הגולן הבזלתית עוטה צבע שחור. זה גם צבעו של המפל הראשון. אבל המים בעוצמתם, הצליחו לחדור בחלק מהמקומות ולחשוף את הגיר הלבן - צבעו של המפל השני. מתחת לכל מפל ישנה בריכה המזמינה את המטייל לטבול בה... 

את המסלול ניתן לבצע בארבעה אופנים :

1. חצי נחל צפוני- מסלול קצר מחניון המפלים [2] עד למפל השחור וחזרה (מתאים לרכב אחד)- מסלול של כק"מ וחצי עם עליה חדה אך קצרה בסופו. 
2. חצי נחל דרומי- מסלול בינוני מנקודה[9], החניה אשר בסמוך לאליעד, ועד למפל הלבן ובחזרה (מתאים לרכב אחד). מסלול של כ-3 ק"מ עם עליה מתונה אך מתמשכת בסופו.
3. כל הנחל - המסלול המתואר בהמשך - מחניון המפלים אשר באבני איתן [2] ועד החניה אשר בסמוך לאליעד [9] -כ 4.5 ק"מ עם עליה מתונה אך מתמשכת בסופו. המסלול דורש שני רכבים. 
4. כל הנחל (מעגלי) - מסלול 3 + הליכה של 3 ק"מ על דרך עפר העוברת מעל לגדה המזרחית של הנחל - יותר הליכה אך מאפשר לעשות את כל המסלול עם רכב אחד.
אם תקשיבו היטב בתחילת המסלול אולי תוכלו לשמוע את להקת הזאבים הפרועים, החמורים, הצבועים, השועלים, דורבנים, לוטרות, נמיות ושפני סלע. כל אלו נמצאים בשמורה וכדי לראותם צריך לבוא בשעות החשיכה. האגדה מספרת גם על קיומו של דוב באזור.

בנקודת תחילת הירידה מומלץ לעשות תצפית. ניתן לראות החל מהחרמון בצפון ועד הכנרת, ניתן לראות גם את הישוב אלי עד אשר בהמשך הנחל - המקום בו נסיים את הטיול שלנו. הירידה עצמה לא פשוטה ויש להזהר. לפני שמגיעים לערוף הנחל נעבור בבוסתן [3] שבימי הקיץ נמצא בו תאנים, רימונים, ענבים, עצי רימון , משוכות צבר תמרים ועוד. לאחר ההגעה לאפיק המרשים עולים מעט לגדה הצפונית (הימנית) וממשיכים בשביל המתפתל בין הצמחיה. זו ההזדמנות לראות כי שכבת הסלע שאנו עומדים עליה עכשיו היא שכבת בזלת, הצעירה יחסית לשכבת הגיר (שנמצאת תחתיה) המוכרת ברוב חלקי הארץ. בעקבות לחצים בפני כדור הארץ והשבר הסורי אפריקאני, החרמון נדחף למעלה ובאזור רמת הגולן נוצר קער. בקער זה נוצרו לחצים געשיים והוא התמלא בזלת שזרמה מעשרות הרי געש. עד היום ניתן לראות את הרי געש אלה, המוכרים בשם התלים של רמת הגולן.

אם ברשותכם מדריך צמחים תוכלו וודאי לזהות את התורמוס, העכנאי, לשון הפר, יערה איטלקית ובעיקר שיחי ההרדוף הורודים המקשטים כל פינה (שימו לב ההרדוף הוא רעיל). 
לאחר כרבע שעה הליכה נגיע למשטח בזלת עליו זורמים המים ונופלים ממפל שגובהו 8 מטרים לבריכה טבעית יפיפיה מפל זה מכונה 'המפל השחור' [4]. אל הבריכה העטופה עצי דולב, שיחי ערבה ושערות שולמית, יש לרדת בשביל התלול. כמובן שמומלץ לנוח בנקודת חן זו, אך שימו לב שאתם לא פוגעים בסביבה ע"י השארת זבל במקום. נחזור אל השביל ונשיך בגדה הימנית של הנחל. לאחר כשני ק"מ ותוך שאנו עוברים בדרך כמה בריכות קטנות [5] אך מקסימות, נגיע ל'מפל הלבן' [6]. גובהו של המפל הוא 14 מטרים והוא נופל אל בריכה גדולה. כדי להגיע אליה נמשיך בהליכה של מספר דקות עד לפיצול של השביל [7] לשביל היורד אל הבריכה. בסוף הירידה התלולה יתגלה לנו המפל המרשים ובתחתיתו בריכה גדולה. כאן הצליחו מי הנחל להתחתר בסלע הבזלת ולחשוף את הגיר הלבן שמתחת. גם הבריכה הזאת מזמינה לא פחות מאחותה בראשית המסלול להנות מיופיה. 
העליה בחזרה מהבריכה היא בשביל שבו ירדנו, משם חזרה להמשך השביל האדום. מכאן יש עליה מתונה אך ארוכה אשר מביאה אותנו לאחר 2 קילומטרים אל הרמה שמעל ערוץ הנחל. שימו לב שלאחר ק"מ אחד לערך מפיצול השבילים הכחול והאדום, ישנה נקודת תצפית [8] (בנקודה בה השביל מתעקל בחדות), ומומלץ, תוך כדי מנוחה לעצור ולראות את הסביבה. על הרכב השני לחכות לנו בסוף המסלול - בשביל הגישה לקיבוץ אלי עד [9].
למי שבחרו במסלול 4 - לאחר מנוחה קלה, נלך עם הכביש דרומה לעבר היציאה לכביש הראשי. לאחר כ-200 מטרים נראה פניה לדרך עפר שמאלה. דרך עפר זו תוביל אותנו לאחר 3 ק"מ לחניון המפלים. שימו לב לא לסטות מדרך העפר מאחר וישנו חשד למיקוש בסביבה.

waterfall

המפל הלבן, אליעד